21 grudnia 2013r. odbyła się Chirotonia Ks. Biskupia Eugeniusza Mirosława Popowicza

styczeń 02, 2014  |   Informacje   |     |   Możliwość komentowania 21 grudnia 2013r. odbyła się Chirotonia Ks. Biskupia Eugeniusza Mirosława Popowicza została wyłączona

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego patriarcha Światosław Szewczuk przewodniczył w sobotę 21 grudnia br. w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu obrzędom święceń biskupich ks. mitrata Eugeniusza Popowicza. Współkonsekratorami byli – metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak oraz biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak. W imieniu samorządu uczestniczyli w tym wydarzeniu:    Ambasador Ukrainy w RP Makijan Malskyj, Przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu Miron Sycz, Generalny Konsul Ukrainy w Lublinie Iwan Hrycak, Robert Choma Prezydent Miasta, Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, Honorowy Konsul Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk oraz przedstawiciele duchowieństwa i  polskich i ukraińskich władz rządowych i samorządowych.

Ks. mitrat Eugeniusz Mirosław Popowicz został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej przez papieża Franciszka 4 listopada 2013 r. Jego stolicą tytularną jest Orreacelia. Biskup nominat do chwili nominacji pełnił obowiązki proboszcza parafii katedralnej i wikariusza generalnego archidiecezji przemysko-warszawskiej.  Urodził  się 12 października 1961 r. w Człuchowie (woj. pomorskie). Studia teologiczne odbywał w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. 17 października 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po dwuletnim wikariacie został skierowany na dalsze studia do Rzymu – studiował wschodnie prawo kanoniczne w Instytucie Wschodnim (Pontificio Istituto Orientale). W 1993 r. uzyskał stopień doktora i został skierowany do pracy na Ukrainie. Po powrocie do Polski został proboszczem parafii greckokatolickich w Górowie Iławeckim i Lelkowie (od 1995), a następnie greckokatolickiej parafii katedralnej w Przemyślu (od 1996).

EN PL UK