Interesujące fakty

W XI wieku Kijów był największym miastem Europy

Jedenastowieczny, niemiecki działacz duchowny, pochodzący z Saksonii biskup Tytmar Merdzeburski w swojej „Kronice” w latach 1012-1018 , opisuje Kijów jako „duże miasto, posiadające ponad 400 kościołów , 8 rynków, liczne ilości mieszkańców”.
Na początku wieku XI obecna stolica Ukrainy miała 50 tysięcy mieszkańców. Do porównania: w tym czasie w Londynie mieszkało zaledwie 20 tysięcy. Niemiecki kronikarz z XI wieku Adam Bremeński, nazywał Kijów „przeciwnikiem konstantynopolskiego berła, najcudowniejszej ozdoby Grecji”.

Pochodzenie Kozaków

Terminem Kozacy określa się wieloetniczną ludność zamieszkującą w średniowieczu tereny pomiędzy obszarem księstw ruskich (nie mylić z Rosyjskich) a Morzem Czarnym, które w późniejszym okresie było pograniczem Rzeczpospolitej i Rosji. Kozacy tworzyli grupy zorganizowane na zasadach demokracji wojennej, która była reliktem wczesnofeudalnych zasad organizacji życia społecznego wokół wodza i konieczności obrony grodu. Historia Kozaków sięga XIII wieku. Wiele pojęć i sposobów organizacji życia społecznego Kozacy przejęli od Tatarów (na przykład ataman to pojęcie określające wodza tatarskiego, jak i osobę najważniejszą w grupie Kozaków). Do dziś przetrwała tradycja Kozaków Dońskich, zgrupowanych w rejonie miasta Nowoczerkask. Dla historii Rzeczpospolitej najważniejszą grupą kozacką byli Kozacy Zaporoscy. Kozacy Zaporoscy, stanowią ważny element historii Ukrainy i ukraińskiej tożsamości narodowej.

Do roku 1793 królowie Francji ślubowali wierność na Ewangelii Reimskiej, sprowadzonej z Kijowa

Przyjmuje się, że Ewangelia została przywieziona do Francji przez Annę Jarosławnę – córkę księcia Jarosława Mądrego. W roku 1049 została ona żoną francuskiego króla Henryka I i królową Francji. W historii zapisała się jako prababka blisko 30 francuskich królów.
Jej posąg zwieńcza portal kościoła pod wezwaniem Św. Wincenta w mieście Sanlis we Francji.
Napis na postumencie głosi „Anna Rusinka Królowa francuska, założycielka świątyni w 1060 roku”. Fresk z jej wizerunkiem możemy spotkać w Kijowie w Soborze Sofijskim.

Wojskowe dziennikarstwo pojawiło się w czasach Wojny Krymskiej

Pierwsze wojskowe czasopisma i fotoreporterzy pojawili się pod czas Wojny Krymskiej, wirującej na Półwyspie Krymskim. Właśnie wtedy do oddziałów armii angielskiej dołączali dziennikarze londyńskich gazet. Historia wspomina nazwisko korespondenta „The Times” Williama Howarda Rassela oraz wojskowego fotoreportera Rogera Dentona. Ich prace zbiły z pantałyku Europejskie społeczeństwo, które do tego momentu dosyć słabo wyobrażało sobie to, co dzieje się na froncie. W rezultacie było stworzono Międzynarodowe Towarzystwo Czerwonego Krzyża, a w roku 1864 podpisano Konwencję Genewską o nadaniu pomocy chorym i rannym w wojnie.

Z sześciu istniejący na świecie Ławr – trzy znajdują się w Ukrainie

Ławra – jest to największy oraz najbardziej wpływowy męski klasztor. W świecie status Ławry ma jedynie sześć klasztorów, trzy z nich – znajdują się na Ukrainie.
Święto-Uspeńsko-Kijowsko-Peczerska Ławra w Kijowie otrzymała ten status w roku 1598, Poczajowska Święto-Uspeńska Ławra — w 1833 oraz Święto-Uspeńska Świętogórska Ławra – w 2004 r.

W Ukrainie 200 zabytków dołączone jest do światowego dorobku kultury UNESCO

Ukraina jest historycznie kulturowym skarbcem, który gromadził się w ciągu tysiącleci przodkami ukraińskiego narodu oraz dziesiątkami innych narodów, zamieszkujących te tereny.
Na terenach Ukrainy znajduje się ponad 125 tysięcy historycznych i archeologicznych zabytków, sztuki monumentalnej, 14 tysięcy zabytków urbanistyki oraz architektury, ponad 1000 eksponatów sztuki ogrodowo-parkowej, 46 historyczno-kulturowych rezerwatów, niezliczone ilości muzeów, w których przechowuje się ponad 10 milionów eksponatów.
Niektóre kolekcje oraz eksponaty mają światowe znaczenie. W taki właśnie sposób na listę światowego dorobku kultury UNESCO włączone zostały Peczerska Ławra, Sofia Kijowska, centrum miasta Lwów (ogółem to jest ponad 200 zabytków architektonicznych). Dopiero z otrzymaniem niepodległości w 1991 roku, Ukraina rozpoczęła działalność, co do włączenia zabytków historycznych do światowego skarbca. Za czasów ZSRR, nie wystąpiono z żadnym wnioskiem dotyczącym włączenia unikatowych eksponatów na listy UNESCO. Dzisiaj rozpatruje się włączenie na tę listę Narodowego Rezerwatu Chersones Tawryjski, kulturowego krajobrazu kanionu w mieście Kamieniec-Podolski, historycznych centrów miast Kijowa oraz Czernyhowa, parku dendrologicznego „Sofijiwka”, a także niektórych innych.

Czy wiecie że największy samolot Świata powstał w zakładach Antonowa w Charkowie na Ukrainie?

An-225 Mrija (ukr. Мрiя), co oznacza – “marzenie”, posiada kod NATO – Cossack. Jest to sześciosilnikowy samolot transportowy, wyprodukowany w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w 1988 roku. Jest to największy obecnie używany oraz najcięższy samolot w historii Świata. Maszyna powstała w oparciu o samolot An-124 Rusłan, jest on “starszym bratem” Mriji.
An-124 Rusłan (ukr. Ан-124 «Руслан») to samolot transportowy zbudowany i oblatany w 1982 roku. Na Świecie istnieje 56 egzemplarzy tej wspaniałej maszyny. Posiada kod NATO: „Condor”, jest to czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonova. Był największym produkowanym samolotem transportowym Świata – do momentu powstania wzorowanej na nim – An-225 Mrija ! Stworzony był na potrzeby armii ZSRR, do celów transportowych. Transportowano nim: czołgi, helikoptery, turbiny do elektrowni i inne ciężkie przedmioty.

Ukraina należy do wiodącej piątki krajów — badaczy kosmosu

Z ponad 100 państw całego świata, zajmujących się kosmiczną działalnością, Ukraina zajmuje czwarte miejsce po Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Francji.
Potencjał ukraińskiego przemysłu rakietowo-kosmicznego, został bardzo wysoko oceniony przez komisje Europejską. W strategii rozwojowej przemysłu kosmicznego Europy wyodrębniono listę państw, mających perspektywy dla współpracy, na której Ukraina zajmuje trzecie miejsce po Stanach Zjednoczonych i Rosji.
W skład branży kosmicznej wchodzi około 30 przedsiębiorstw, biur projektowych oraz instytutów. Opracowana w Ukrainie rakietonośnia „Cyklon” jest uznawana przez fachowców za najbezpieczniejszą w świecie.

Ukraina posiada ponad ¼ urodzajnych czarnoziemów świata

W X wieku bizantyjski imperator Konstanty VII w swojej zbiórce zatytułowanej „Geopolityka” pisał: „Najlepszą glebą jest czarnoziem, który słynie z tego, że nie boi się on ani deszczu, ani suszy.”
Nawet Onore de Balzak w swoich notatkach podróżniczych pisał: „Wszystko, co widziałem do tej pory – jest nic nie warte. Tutaj zaczyna się prawdziwy ukraiński czarnoziem.”
I właśnie dzięki niemu w V – IV w. n.e. na terytoriach Ukrainy rozwinęły się pierwsze europejskie cywilizacje zajmujące się obróbką ziemi.

Skąd pochodzi nazwa Ukraina?

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dziś na ten temat dyskutuje wielu uczonych z różnych państw. Wersja, która była rozpowszechniona przez kilka wieków, dopóki Ukraina była pod wpływem imperium Rosyjskiego, a następnie Związku Radzieckiego, utrzymuje, iż nazwa „Ukraina” pochodzi od słowa „okraina”(tłum.: obrzeże).
Ta wersja padała z ust nawet wysokopostawionych ludzi podczas międzynarodowych spotkań.
A propos, słowo „Ukraina” jest o wiele starsze od samej Rosji. W kronikach po raz pierwszy wspomina się o Ukrainie w XII wieku, ale prawdopodobnie, pojawiło się ono o wiele wcześniej. Na zachodzie, na tamten czas wpływowe państwo Ruś Kijowska, graniczyła z księstwami lub królestwami Czechów, Mołdowian, Wołochów, Ugrów, Litwinów i Polan, którzy również wątpliwie nazwaliby potężne mocarstwo obrzeżem. W języku ukraińskim do dziś funkcjonuje słowo „ukrajaty” (tłum.: ukroić), co oznacza „wydzielić”, „oddzielić”. Zwolennicy tej wersji pochodzenia nazwy Ukrainy twierdzą, że w dawnych czasach słowo to znaczyło „ziemię, wydzieloną przez Boga…”

Ukraina była inicjatorem UEFA Euro 2012

Zbudowano 4 stadiony w tym w Doniecku najnowocześniejszy w Europie mieszczący 52 518 osób