Otwarcie przejścia granicznego Budomierz-Hruszew.

grudzień 04, 2013  |   Informacje   |     |   Możliwość komentowania Otwarcie przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. została wyłączona

2 grudnia  2013r. odbyło się otwarcie nowego, polsko-ukraińskiego drogowego przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. To czwarte drogowe przejście graniczne na Podkarpaciu.  Otwarcia przejścia granicznego dokonali wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało.

W uroczystości otwarcia wzięli udział: Markijan Malskyj – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP, Iwan Hrycak – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Aleksander Baczyk – Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu oraz przedstawiciele polskich i ukraińskich władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele służb granicznych obu sąsiadujących ze sobą krajów.

Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew zlokalizowane jest w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów-Lubaczów-granica państwa.

Na nowym przejściu granicznym służbę pełnić będzie ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej (docelowo 220) i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. Zatrudnienie znalazło także 14 pracowników Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej, jednostki podległej wojewodzie podkarpackiemu, odpowiedzialnej za bieżące funkcjonowanie przejścia.

Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób.

EN PL UK