W Przemyślu obchodzono Święto Jordanu (19-01-2015)

styczeń 21, 2015  |   Informacje   |     |   Możliwość komentowania W Przemyślu obchodzono Święto Jordanu (19-01-2015) została wyłączona

Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu , przedstawiciele władz miasta oraz przemyskich służb mundurowych wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Jordanu.

Uroczystość ta, nazywana również świętem Objawienia Pańskiego, jest jednym z tzw. dwunastu wielkich świąt w Kościele wschodnim. Obchodzona jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia a według kalendarza gregoriańskiego 19 stycznia.

W Przemyślu uroczystości rozpoczęły się w archikatedrze greckokatolickiej. Tam abp Jan Martyniak przewodniczył Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się tylko dziesięć razy w roku. Następnie wierni przeszli w procesji około kilometr nad rzekę San na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody.

W czasie modlitwy kapłani poświęcili wodę poprzez zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Aktów tych dokonali kapłani greko- i rzymskokatoliccy. Potem wypuszczono trzy gołąbki symbolizujące obecność Ducha Świętego.

Na zakończenie obrzędu kapłani pokropili zebranych dopiero co poświęconą wodą. Po nabożeństwie wierni zabierają ją, aby pokropić nią swoich bliskich oraz domostwa. Woda przechowywana jest w domach do kolejnego Jordanu.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Według danych za rok 2013, liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ponad 33 tys. wiernych. Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

 

EN PL UK