W Przemyślu społeczność ukraińska obchodziła Światowy Dzień Wyszywanki

maj 23, 2016  |   Informacje   |     |   Możliwość komentowania W Przemyślu społeczność ukraińska obchodziła Światowy Dzień Wyszywanki została wyłączona

W dniu 19 maja 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr. 2 w Przemyślu odbyły się  obchody Światowego Dnia Wyszywanki.

Wyszywanka- haftowana koszula, jest elementem stroju ludowego Ukrainy. Wyszywankę po dziś dzień zakłada się na ważne wydarzenia rodzinne, społeczne i święta religijne.

Dzień wyszywanki – to inicjatywa społeczna, która pojawiła się na Ukrainie w 2007 r. W tym dniu ludzie na całym świecie ubierają wyszywanki demonstrując swoje przywiązanie do tradycji i kultury ludowej. Dzień wyszywanki nie jest powiązany z żadnym świętem religijnym czy państwowym, jest to dzień solidarności społecznej. Dzień wyszywanki jest również okazją do manifestacji wierności ideałom wolności, równości i tolerancji. Przyczynia się również do popularyzacji kultury etnicznej, czego jest przykładem fakt, że w ostatnich latach motywy haftu ukraińskiego wykorzystują w swoich kolekcjach światowi projektanci: Frida Giannini, John Galliano oraz inni.

Uroczystości w Przemyślu zakończył barwny korowód. Z rynku zostały wypuszczone balony w kolorach flagi ukraińskiej. W obchodach uczestniczyłi między innymi  Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu, Podkarpacki Kurator Oświaty, Pełnomocnik Wojewody do spraw mniejszości oraz przedstawiciele władz Przemyśla.

 

EN PL UK